Anglia

 

Przejdź do wersji angielskiej... Wersja angielska...
< The England Menu... National Anthems... Symbols of the four Nations...

> Geography...

  Anglia jest częścią Wielkiej Brytanii i Zjednoczonego Królestwa. Pokrywa całkowity obszar 130,478 kilometrów kwadratowych - 57 procent powierzchni całej wyspy, a jego stolicą jest Londyn. Anglia jest podzielona na 34 hrabstwa. Populacja Anglii wynosi 50.762.900 (dane z roku 1996). Gęstość zaludnienia Anglii to 376 osoby na kilometr kwadratowy i jest jednym z najbardziej zaludnionych państw na świecie.

Narodowy symbol Anglii to Róża. Jak Stany Zjednoczone są uosabiane z Wujkiem Samem, tak Anglia często ukazuje się w karykaturze jako Britannia, bohaterska żeńska figura trzymające trójząb (symbol morza mocy), lub jako John Bull sympatyczny gruby dżentelmen uosabiający determinację i zdrowy rozsądek. Patronem świętym Anglii jest Św. Grzegorz, którego święto jest obchodzone 23 kwietnia (także urodziny Szekspira).

Britannia Britannia jest imieniem, które Rzymianie dali południowej brytyjskiej prowincji (która kryła, w przybliżeniu, obszar dzisiejszej Anglii). To jest też imię dane żeńskiemu symbolowi Brytanii, ukazanego zawsze w hełmie, trzymającym trójząb (symbol mocy przez morze), stąd patriotyczna piosenka, która zaczyna się od słów "Rule Britannia, Britannia rule the waves". Postać Britannii była umieszczona na reversie wielu brytyjskich monet przez ponad 300 lat. 

John Bull jest fikcyjną postacią, która jest przypuszczanie uosobieniem oświecenia i angielskich cnót. (On może być porównywany do Wujka Sam w USA). Występuje w wielu dziewiętnastowiecznych kreskówkach. Jego wygląd jest typowy dla osiemnastowiecznego pana kraju, przywołującego idylliczną wiejską przeszłość. 
John Bull

Brytania jest podzielona dzielona na cztery oddzielne kraje, a Anglia natomiast składa się z czterech znacznie różnych od siebie obszarów - Południe Anglii, Serce Anglii, Anglia Wschodnia, i Anglia Północna - każdy oferujący unikalne i ekscytujące: majestatyczne wrzosowiska i skaliste szczyty, bujne zielone pola i bagniska, szerokie piaszczyste plaże i osobliwe wioski rybackie. Ale Anglia jest nie tylko okolicą – są w niej eleganckie, pięknie zdobione historyczne miasta z rzymskimi, gregoriańskimi i wiktoriańskimi wpływami; architektonicznymi zabytkami; uniwersyteckimi miastami; katedralnymi miasta i innymi cudownymi, ekscytującymi miastami z muzeami, galeriami sztuk, nowoczesnymi restauracjami, nocnym życiem i zdumiewającymi teatrami. Czegokolwiek angielskiego sobie zażyczysz - popołudniowej herbaty, krykieta na wsi zielonej, spaceru po wielkich teatrach lub zakupów - Anglia ma coś dla każdego.

 
< The England Menu... National Anthems... Symbols of the four Nations...

> Geography...